A Nyugat-Balkán országaiban az elvárt eredmények messze elmaradnak az uniós tagsági követelményektől, Törökország pedig távolodott az Európai Uniótól, ugyanis jelentős visszaesés történt a demokrácia, a jogállamiság, az alapvető jogok és az igazságszolgáltatás függetlensége területén – közölte az Európai Bizottság kedden. Várhelyi Olivér szomszédságpolitikai és bővítési biztos az Európai Bizottságnak a nyugat-balkáni partnerországokban és Törökországban végrehajtott reformok értékelését ismertető éves jelentésének bemutatásakor elmondta, az Európai Bizottság értékelése részletesen bemutatja, hol tartanak az egyes országok a reformjaik végrehajtásában, továbbá egyértelműbb iránymutatást és ajánlásokat fogalmaz meg a következő lépésekkel kapcsolatban. Az ezzel párhuzamosan közzétett gazdasági és beruházási terv célja a régió hosszú távú fellendülésének ösztönzése, valamint az unióhoz való gazdasági közelítésének felgyorsítása – közölte.
Tájékoztatott arról is, hogy az EU 160 millió euró (mintegy 57,2 milliárd forint) makroszintű pénzügyi támogatást folyósít három nyugat-balkáni partnerország, 50 millió eurót Koszovó, 30 millió euró Montenegró és 80 millió eurót Észak-Macedónia számára – közölte Várhelyi Olivér. Az uniós bizottság értékelése a Nyugat-Balkán országaira nézve azt állapította meg, hogy továbbra is kihívást jelent az, hogy a térség hiteles előrelépést tegyen a jogállamiság területén. Nem mutatkozik kellő elkötelezettség az igazságszolgáltatás függetlenségének alapelve iránt. A korrupció elleni küzdelem haladása összességében lelassult, és a legtöbb partnernél az eredmények messze elmaradnak a tagsági követelményektől. A véleménynyilvánítás szabadsága és a médiapluralizmus terén tavaly minden korábbinál csekélyebb előrelépés történt.
EB: Jelentős a visszaesés a törökországi alapvető jogok területén
A bizottság ugyanakkor megerősítette, hogy Albánia és Észak-Macedónia előrelépéseket ért el a szükséges reformok végrehajtása terén. Bosznia-Hercegovinának az uniós tagság iránti kérelméről szóló bizottsági véleményben szereplő kulcsfontosságú prioritásokkal kellene foglalkoznia. Koszovóban korlátozott előrelépés történt az unióval kapcsolatos reformok megvalósítása terén, és fontos, hogy a koszovói hatóságok megkettőzzék az EU felé vezető út követése érdekében tett erőfeszítéseiket, többek között a stabilizációs és társulási megállapodás végrehajtása révén. Az értékelés Törökországgal összefüggésben azt állapította meg, hogy az ország tovább távolodott az Európai Uniótól. Jelentős visszaesés történt a demokrácia, a jogállamiság, az alapvető jogok és az igazságszolgáltatás függetlensége területén.